Gemiyi yenile deniz derindir, sözü hadis mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin Hz. Ebu Zerr’e hitaben şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Ey Ebu Zer! Gemiyi yenile, zira deniz derindir. Erzakını tam olarak al, zira sefer uzundur. Yükünü hafiflet, zira geçit zor ve sarptır. Amelini salih kıl, zira Allah görendir.”(1)

İbn Hacer el-Heytemi, Nasr el-Makdisî’nin benzer bir rivayetini kaydetmiştir.(2)

Deylemi de İbn Hacer el-Heytemi de bu hadisin senedini zikretmemiştir.

Bu hadis-i şeriften herkesin alacağı dersler, ibretler ve uyarılar vardır. Her ne kadar ilk muhatap sahabi ise de kıyamete kadar herkese hitap etmektedir.

Bu nedenle kendimizi bu uyarılara muhatap kabul ederek dinlemeliyiz ve ona uygun olarak hareket etmeye çalışmalıyız.

Dünya ve içindekileri kalbimize koymadan, ibadetlerimizi ihmal etmeden ve helal-meşru dairede çalışmak ibadettir. Ancak dünyayı ve içindekileri kalbimize koyarsak Allah korusun bizi batırabilir.

Özetle dünyaya çalışmayı değil, kalbe koymayı terk etmeliyiz.

Kaynaklar:

1) Deylemî, Musnedu’l-Firdevs, 5/339.
2) İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevâciru an İktirâfi’l-Kebâiri, 1/37; Şevkânî, el-Bedru’t-Tâli’, 1/5.