Peygamberimiz herhangi bir hayvana lanet etmiş mi?

Soru Detayı

- Bir yerde okudum; Peygamberimizi bir akrep soktuğunda: "Allah, akrebe lanet etsin." deyip öldürmüştür, diyordu. Böyle bir hadise yaşanmış mı?
- Bana uydurma gibi geldi. Emin olmak istiyorum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin hayvanlara lanet ettiğine dair sahih bir bilgiye rastlayamadık.

Meallerini vereceğimiz bilgilerden anlaşılıyor ki, Efendimiz (asm) başka insanların da hayvanlara lanet etmelerini yasaklamıştır. Mesela:

Rivayete göre, Peygamberimizin (asm) bulunduğu bir seferde / yolculukta deveye binmiş bir kadın, arsızlık eden devesini lanetlemiştir. Efendimiz (asm) bunu duyduğunda “Üzerindeki olanı indirin ve deveyi salıverin, çünkü o artık lanetlenmiştir.” diye buyurmuştur. (bk. Müslim, h. no: 2595)

Diğer bir rivayete göre, deveye binmiş bir kadının ona lanet ettiğini görünce, Peygamberimiz (asm) “Üstünde lanet olan bir deve bizimle arkadaşlık etmez.” diye buyurdu. (bk. Müslim, Birr 80; Ebu Davud, Cihad 55)

İslam âlimleri bu gibi sahih hadis rivayetlerine dayanarak hayvana lanet okumanın haram olduğunu bildirmişlerdir. (bk. İbn Hacer el-Heytemi, ez-Zevacir, 2/366; Tekmiletu haşiyeti Reddu’l-muhtar, 1/564; Haşiyetu Kaylubi, 11/63)

Aynı şekilde toprak, rüzgâr, ağaç gibi varlıklara da lanet edilmez.

Nitekim Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselamın yanında bir adam rüzgârı lanetlemiş, bunun üzerine Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Rüzgârı lanetleme! Zira rüzgâr (Allah’ın) emirlerine uyar. Her kim laneti hak etmeyen bir şeyi lanetlerse lanet kendisine döner.” [Ebu Dâvud, Edeb 53, (4908); Tirmizî, Birr 48, (1979)]

Sonuç olarak Müslümanın, hayvanları ve cansızları lanetlemesi caiz değildir. Böyle bir şey oluverirse tövbe etmesi gerekir. Ve tekrar böyle bir günaha girmemesi için gayret etmeli ve sabır göstermelidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 500+