Haram aylarda perşembe, cuma ve cumartesi günleri oruç tutmakla ilgili hadis var mıdır?

Soru Detayı

- İmam-ı Gazali ve Abdülkadir Geylani Hazretleri, haram aylarında perşembe, cuma ve cumartesi günlerinde tutulan oruçların 900 senelik ibadet sevabı kazandırdığını değişik yerlerden okuduk.
- Bunun aslı var mıdır? Sahih midir? Orijinal eserlerinde mevzubahis edilmiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gazalî, bu hadisi, İhyau’l-Ulum adlı eserinde (I/244) nakletmiştir. İhya’nın hadislerini tahriç eden Zeynu’l-Irakî, hadisin zayıf olduğuna işaret etmiştir. (bk. Tahricu Ahadisi’l-İhya).

“Bir şer’i hüküm içermeyen, güzel işler yapmaya teşvik eden zayıf hadislerle amel edilir.” prensibi gereğince, âlimler fazail-i amal konusunda zayıf hadislere yer vermişlerdir.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Haram Aylar (EŞHURU'L-HURUM)

ZAYIF HADİS.

Nafile oruç tutmanın vakti ve sünnet oruçlar hakkında bilgi verir misiniz?