Gayri müslimler Kur´an-ı Kerimi kale almazlarken "Ey insanlar!" hitabının hikmeti nedir?

Soru Detayı

"Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabb'inize kulluk edin ki (Allah'ın) azabından korunasınız.'' (Bakara Suresi 21)
''Ey insanlar! Bütün yeryüzündeki nimetlerimden helal olmak, temiz olmak şartıyla yiyin. Fakat şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o size belli bir düşmandır.'' (Bakara Suresi 168)
- Bu örnekler gibi Kur´an´da bir çok ayette bütün insanlara, gayri müslimlere dahil hitap vardır. Gayri müslimler, Kur´an-ı Kerime inanmayıp kale almazlar. Yani yukarıdaki ayette "Rabbinize kulluk edin" ve diğer ayette "helal ve temiz olandan yiyin" emrine uymayacaklarına göre...
- Buna göre bu ayetteki tüm insanlara -gayri Müslimler dahil- hitaptaki hikmet nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- “Ey insanlar!” hitabı, Kur’an’ın bütün insanlar için indirilmiş bir vahiy olduğuna, evrensel bir kimliğe sahip olduğuna işarettir. Bu ifadeyle, asıl insan ismine layık olanların Kur’an’a kulak verenler olduğu gerçeğine vurgu yapılmıştır.

- Kur’an’ın bu ifadesi, bu ayetler indiği zaman henüz iman etmeyen birçok insanın da bu ayetlerin inmesinden sonra imana geleceklerine ve hakiki insanlık kervanına katılacaklarına bir işarettir.

- Bu ifadeyle Allah, yalnız müminlerin değil, bütün insanların yaratıcısı, rabbi, ilahı ve mabudu olduğuna dikkat çekilmiştir.

- Bu ifadeyle, Allah’ın değerlendirmesinde kemiyet değil, keyfiyetin esas olduğuna, az da olsalar gerçekte insanlığı müminlerin temsil ettiğine işaret edilmiştir.

Bu ser-meşk ile daha pek çok hakikatler meşk edilebilir...