Fatiha suresindeki "Din Günü"nün açıklaması neden Fatiha suresinde yapılmaz da bundan tam seksen sure sonra İnfitar suresinde yapılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an bir bütündür. Bazı ayetler bazı yerlerde mubhem, mücmel olarak (çok özet halde) ifade edilir, açıklamaları başka ayetlerde yapılır. Özellikle Fatiha suresi, Kur’an’ın bir özeti gibidir. Burada yer alan ifadeler “hakikat çekirdekleri” hükmündedir. Bu hakikatlerin hangi surede, hangi ayette ne zaman nerede dal-budak salan fidanlar halinde ortaya çıkması ilahî hikmetin ön görmesine bağlıdır.

Örneğin: Mekke’nin ilk yıllarında nazil olmuş Fatiha suresinin son ayetinde “Nimet ve lütfuna nail ettiklerinin yoluna ilet...” ayetinde yer alan bu grup insanların kimler olduğu, Medine’de inmiş Nisa suresinin 69. ayetinde şöyle açıklanmıştır:

“Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse işte onlar, Allah’ın nimetlerine mazhar ettiği nebîler, sıddîkler, şehidler, salih kişilerle beraber olacaklardır. Bunlar ne güzel arkadaşlar.”

Bu gibi özetler ve açıklamalar, ilahî hikmet tarafından tespit edilmiştir.