Hz. Zekeriya üç gün mü üç gece mi insanlarla konuşmadı?

Soru Detayı

- Meryem suresi 8-10 ayette 3 günden bahsedilirken, Al-i İmran suresinde üç gece ifadesi geçer.
1. Bunun hikmeti nedir?
2. Bunun bir çelişki olduğunu söyleyenler var.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunun sebebi, insanlarla hem gece hem de gündüz konuşamayacağının vurgulanması içindir. Gerçi Araplarda gün yerine hem yevm hem de leyl, her ikisi de kullanılmaktadır, ancak burada leyali denmesi belirttiğimiz vurgu sebebiyledir.

Meryem suresinin Mekki olması, Al-i İmran suresinin Medenî olması da bu konuda gerekçe gösterilerek, Araplar nezdinde gece gündüzden önce sayıldığı (güne geceyle, akşamın girişiyle) başlandığı için, Meryem suresinde böyle dendiği de ifade edilmiştir (bk. Kasımı, Tefsir, ilgili yer)

Ayrıca ayette üç gece denmesinden bu gecelerin ard arda geldiğini, dolayısıyla gündüzleri de içine aldığı da anlaşılmaktadır.

Hikmetine gelince:

Hz. Zekeriya, çok yaşlı olduğundan ve hanımı kısır bulunduğundan dolayı çocuğunun olacağı müjdesini şaşkınlıkla karşılamış ve belki de aşırı sevincinden bunun için kendisine bir alametin gösterilmesini istemiştir. Allah da ilahî hikmetiyle bu alameti, sapa sağlam olduğu halde üç gün boyunca dilinin tutulması olarak ön görmüştür.