Farz namazlarda bir kaç kısa sureyi birleştirerek okuyabilir miyiz?

Soru Detayı
Sabah namazının farzında uzun sure okumak faziletlidir. Uzun sure bilmeyen kişi bir kaç kısa süreyi birleştirerek okuyabilir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir rekatta iki sûreyi toplayarak okumakta kerahet yoktur. Ancak arada bir veya birkaç sûre bırakılmış olursa mekruh olur. Bununla beraber farz namazlarda böyle iki sûrenin bir rekatta toplanmaması daha iyidir. Sabah namazının farzında bir kaç süre okunabilir.