Peygamberimiz sabah namazında Felak ve Nas sureleri okumuş mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen sabah namazında veya başka namazlarda, Fatiha suresinden sonra rekatın birinde Felak suresi, diğerinde de Nas suresi okunabilir.

Hz. Peygamber (asm) Efendimiz sabah namazının farzında Felak ve Nas surelerini okumuş ve okunmasını da tavsiye etmiştir.(1)

Ukbe b. Amir'in naklettiğine göre, bir yolculuk esnasında Hz. Peygamber (asm), kendisine bu iki sureyi öğrettikten sonra onlarla sabah namazını kıldırmıştır.(2)

Ayrıca, Peygamber Efendimizin (asm) sabah namazının farzında Fatiha’dan sonra okuduğu rivayet edilen bazı sureler şunlardır:

Tûr, Kaf, Tekvir, Rûm, Müminûn, Zilzâl...

Cuma günleri sabah namazında Secde ve İnsan (dehr) sureleri.