Sihir nasıl etkisiz hale getirilir?

Soru Detayı

- Ebubekir Nusret Efendi 200 düğüm atıp Felak ve Nas okuyarak düğüme üfler ve bana yapılan sihri çözdüm der ip suya atılır içilir ve yakılır bu uygulama caiz mi?
​- Büyük Alim Nusret Efendi (Mahadar, s: 14) isimli eserinde sihir ve büyünün nasıl çözüleceğini şöyle açıklamıştır.
Abdestli bir şekilde... " Sihir yapılanın bir dostu 4 metre ipe çözülmesi kolay iki yüz düğüm atar. Sihir yapılanın önüne bir çay baradağı su konur. Sihir yapılan kişi, düğümlü ipi eline alıp besmele ile Felak süresini okur ve ilk düğüme üfürür ve hemen düğümü çözer. Bu esnada, "Bana yapılan sihri çözdüm" der. Akabinde besmele ile Nas süresini okur, ikinci düğüme üfler, hemen çözer ve "Bana yapılan sihri çözdüm" der. Böylece besmele ile Felak -Nas surelerini okuyarak bütün düğümleri çözdükten sonra, ip hazır olan bardaktaki suda ıslatılır ve su içilir. İp de ateşte yakılır. Ancak bu okuma sırasında aralıklarla bir kor üzerine birer tatlı kaşığı üzerlik tohumu yakılarak buhur yapılmalıdır. Hasta daha bu esnada iken bile sihrin tesirinin büyük ölçüde azaldığını hisseder. Zaman ve saatler ilerledikçe 'Allah'ın (c.c.) izni ile' eski sıhhatine kavuştuğunu müşahede eder. Bu uygulama defalarca yapılmış, niceleri sihrin tesirinden kurtulmuştur. Bunun kıymeti bilinmeli, sihre uğratılmış kimselerden deriğ etmemelidir."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sihrin etkisiz hale getirilmesine dair hadis rivayeti, Peygamber Efendimiz (asm)'e yapılan büyü ile ilgilidir. Bunun üzerine nazil olan Felak-Nas sureleri ile şifaya kavuşmuştur.

Yapılan büyü ipinde 11 düğüm olduğu için, 11 ayetli olan bu iki surenin her bir ayetinin okunmasıyla Efendimiz (asm)'in bir hafiflik hissettiği bildirilmiştir.

Bu konu hemen hemen bütün tefsirlerde bu iki surenin açıklamasında yer aldığı için fazla detaylara girmedik.

- Dediğiniz olay ise, söz konusu ettiğimiz rivayetten esinlenerek yapılmış olabilir.

200 sayısının sırrını şu anda bilemiyoruz. Fakat tecrübeyle doğruluğu sabit olduğuna göre, bir kimsenin bununla büyü gibi kötü bir sıkıntıdan kurtarmakta hiçbir beis yoktur, aksine sevap olur.