Faizli bankadan kredi çeken kişi ölmüş, banka da sözleşme gereği parayı iade ediyor, bu parayı almak caiz midir?

Soru Detayı

- Bankadan kredi çeken adam kredi borcu olan miktarı ödemeden ölmüş. Sonra sözleşme gereği banka bu parayı geri ödeme durumunda.
- Böyle bir parayı ölen adamın eşinin almasının dinen hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faiz ile çalışan bir bankadan kredi almak da bunu sigortalamak da caiz değildir.

Eğer kredi almış ise, kişi ana parayı öder, faizi ödemez.

Borçlunun ölmesi borcu düşürmez, mirasından borcu ödenir.

Banka yasal olarak bu parayı veriyorsa, alıp fakirlere veya hayır kurumlarına verilebilir...