Faizle iş yapan bir bankanın gayrimenkulünü vadeli satın almak caiz mi?

Soru Detayı

- Örneğin internet sitelerindeki satılık gayrimenkuller duyurularındaki 100 000 TL lik kendilerine ait evi ayda % 1 faizle 60 ayda 160 000 TL ye almak caiz olur mu?
- Faiz kelimesi kullanılması olayı direkt faiz mi yapar, vade farkı kullanılsa faiz olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Böyle bir taşınmazı peşin veya vadeli (vade farkı ile) almak caiz olur. Faizli borçlanarak almak caiz olmaz.