Hamileliğin en azı kaç aydır?

Soru Detayı

- Bütün mezheplerde hamilelik asgari süresi 6 ay mı? Öyleyse iki büyük sorun var!
Birinci sorun: 6 aydan evvel doğan bebekler oluyor. Her mezhepte soruda yazdığım hüküm varsa ilim gelişmediği devirde 6 aydan erken doğum yapanlar zina etmediğini ve çocuğun nesebini nasıl ispat ediyordu?
- Eski zamanlarda 4.5 ay 5 ay gibi sürede doğum olunca nasıl hüküm verilirdi?
İkinci soru: 5 aylık bir bebek doğsa 2 yıldan fazla emzirilmesi caiz mi. Yani ilim ehli nasıl hükmederdi?
Açıklıyorum: Emzirme ve taşıma süresi toplam 30 ay; 5 aylık bir çocuk 25 ay emzirilmesi hükmünü içtihad ehli ulema uygun bulur muydu?
- Yani 5 aylık doğan çocuk 25 ay emzirilir mi 4 mezhebe göre?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadim fıkıh kitaplarına göre hamileliğin asgari müddeti altı aydır. Fukaha bunu şöyle açıklamaktadırlar:

Çocuğun rahimde taşınması ile sütten kesilmesi müddetlerinin toplam otuz ay olduğunu (Ahkâf, 46/15) ve yalnızca süt emme müddetinin de iki yıl olduğunu (Lokmân, 31/14) ifade eden ayetler birlikte değerlendirilince, asgari hamileliğin altı ay olduğu ortaya çıkmaktadır. Buna göre birisiyle evlenen kadın, altı aydan önce çocuk doğurursa, bu çocuğun, evli bulunduğu erkekten olmadığı anlaşılır, çünkü henüz en az hamilelik müddeti dolmamıştır.

Bu tespitte “süt emzirmenin iki yıl olduğu” ifadesi bir ölçü olarak kullanılmıştır; halbuki ayette, sütten kesmenin iki yılda olması genellikle böyle olduğu veya olması gerektiği için ifade edilmiş olmalıdır; çünkü daha önce ve sonra da sütten kesmek mümkündür, vakidir ve caizdir. Böyle olunca hamilelik ile süt emzirme müddetinin toplamı otuz aydan az da çok da olabilir.

Bu konuyu bir tıp uzmanına, “En az hamilelik müddeti ne kadardır?” diye sorduk. “Sperm ile yumurta buluştuktan sonra 24 ila 26 hafta asgari süre olarak kabul ediliyor.” dedi. 24 hafta esas alınırsa, yarım ay kadar daha süre azalıyor; yani yaklaşık 5,5 ay oluyor.

Günümüzde çocuğun, evli olan çiftten olup olmadığı genetik inceleme ile anlaşılıyor. Bir anlaşmazlık veya dava söz konusu olduğunda, evli olan çiftten doğan çocuğun, asgari hamilelik süresi içinde çiftin evli olması şartıyla nesebi sahih olur.