Eski kocasını kaybetmiş olan karıma nasıl sevgi gösterebilirim?

Soru Detayı

- Bazen bazı kadın ve erkekler boşanırlar ve niyetleri olmadığı halde evlilikleri biter, ama bazı sebeplerden dolayı (ailevi sorunlar, maddi problemler gibi) boşanmak zorunda kalırlar. Bazıları da bir trajedi sonucu birini kaybeder. Kimi ilişkiyi sürdürmek istese de karşılıklı olmadığı için sürdürememiştir. Kimi de istemedikleri bir olaydan dolayı ayrılmışlar ve evliliğini bozmak zorunda kalmışlardır.
1) Dul, boşanmış bir kadınla evlenmek istersem, önceki kocasını hatırlamaması ve incinmemesi için bir koca olarak sevgi ve nezaket inşa etmek için ne yapmalıyım?
2) Ailede barışı sağlayacak şekilde davranmam zorunlu mudur?
3) Sevildiğini hissettirmek için hangi romantik sözleri söyleyebilirim?
4) Geçmişini unutup yoluna devam etmesi gerektiğine onu nasıl ikna edebilirim? Onu şu anda birbirimiz için olduğumuza ve geçmişin duygusal acılarını ihmal etmemiz gerektiğine nasıl ikna edebilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorularınızdan anladığımız kadarıyla kocası vefat etmiş bir hanımla evlenmeyi düşünüyorsunuz. Ancak bu hanım geçmişi bütün bütün unutmadığı, eski kocasından duygusal olarak kopamadığı için bu evlilikle ilgili kaygılarınız var; gönlünüz evliliği çok istemesine rağmen, muhtemel olarak karşılaşacağınız sorunlardan da korkuyorsunuz.

Öncelikle, kaygı ve korkularınızda çok haklısınız. Çünkü evlilik gönül işidir, kederde ve neşede bir olup, yekdiğerinin dünya ve ahiret saadetine yardım etmektir. Böyle bir yol arkadaşlığı, gönülsüz, sevgisiz, zamanla gelişen, istenildiği zaman kolayca bırakılabilecek bir arkadaşlık değil. Onun için eğer hâlâ evlenmediyseniz, evlilik kararınızı zamana bırakmanızın daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz.

Bu çerçevede ne siz ne de bir başka aracının bu hanımı sizinle evlenmeye ikna etmesine çalışmayın, zamana bırakın. Ne zaman eskiyi unutup, gönlünden çıkardıysa o zaman evlenin. Böylesi sizin için daha hayırlıdır.

Eğer bu hanımla evlendiyseniz size tavsiyelerimiz özetle şöyledir:

1. Ne yapmalıyım?

Esasen bir insanın geçmişini tamamen unutması hem zordur hem de şart değildir. Önemli olan, eskinin yeniye zarar vermemesidir, zarar verecek söz, fiil ve hareketlerden sakınmasıdır. Siz üzerinize düşenlere odaklanın, onun yapması gerekenlere değil.

Bu nedenle, bir kişinin, ister kocası vefat etmiş olsun, isterse boşanmış olsun, eski eşini uzun süre hatırlarından silmesi kolay değil. Bunun kısa bir sürede unutulmasını beklemek gerçekçi değil. Bunu siz de peşinen kabul ederseniz, daha çok rahatlarsınız. Çünkü bir kişiden insanın tabiatına ters bir şeyi beklemek hem ona hem de bekleyen kişiye karşı zülümdür.

Ancak siz ona eski eşinden daha iyi davranırsanız, o zaman unutup size minnettar olabilir. Bunun için bizim dışarıdan tavsiyelerimizden ziyade, sizin doğrudan kendisine sormanız daha sağlıklı olur. Ona şöyle diyebilirsiniz:

“Senin bundan sonraki hayatında mutlu ve huzurlu olabilmen için sana nasıl davranmamı istersin? Ne yapsam, nasıl davransam benimle daha mutlu olursun?"

Bu soruya vereceği cevap, onun mutluluk ve huzur için ihtiyacı olan şeydir. Buna göre davrandığınız sürece eski eşini daha çabuk unutacaktır.

2. Ailede barışı sağlayacak şekilde davranmam zorunlu mudur?

Barıştan ne kastettiğinizi anlayamadık. Ama bir koca ve bir baba olarak ailede eşinize ve çocuklarınıza adalet, merhamet ve sevgi ile davranma sorumluluğunuz var. Bundan kaçamazsınız. Bunu sağlayamayacağınızdan endişeniz varsa, evlilik kararınızı tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

3. Sevildiğini hissettirmek için hangi romantik sözleri söyleyebilirim?

Herkesin sevgi dili ve hoşlandığı sözler farklıdır. Ancak tüm kadınlar, ilgiden, beğeniden, kadınlığının, anneliğinin, ev hanımlığının beğenilmesinden hoşlanır. Mevlana der ki, “Kadın kulağından beslenir.” Sevildiğini duymak ister.

4. Geçmişini unutup yoluna devam etmesi gerektiğine onu nasıl ikna edebilirim?

Öncelikle geçmişini unutması, hiç olmazsa yeniye zarar vermemesi için bugününün ve geleceğinin geçmişinden daha huzurlu ve daha mutlu olması lazım. Çünkü kaygıları ve endişeleri olan, bugünü geçmişine göre daha sıkıntılı, daha zor, daha sevgisiz olan bir hanımın beynini ikna etseniz bile, gönlü kısa sürede ikna olamayacağı için evlilik hayatında huzuru yakalamanız zordur.

Onun için sözlü ikna etmek yerine, davranışlarınızla ona daha huzurlu ve sevgi dolu bir hayat sunduğunuz zaman eskiyi zaten daha kolay unutulacaktır.

Unutmamak gerekir ki, dünya hayatımız geçicidir, her an bitebilir. Bu nedenle ebedi ve sonsuz bir hayatı kazanmanın yollarını aramalıyız, aile hayatımızın temeli, gayesi ve mayası da “Bu dünyadaki aile hayatımızı, ailecek cennetteki ebedi aile hayatını verecek şekilde yaşamak” olmalıdır. Siz de bunu esas alarak hareket edip Allah’a tevekkül edersiniz.

Rabbimiz yâr ve yardımcınız olsun...