Erkeklerin iki kaşın arasında bulunan kılları alması caiz midir?

Soru Detayı

- Erkeklerin kaş inceltme olmadan yalnızca iki kaşın arasında bulunan kılları alması haram mıdır?
- Haramsa bunun dini dayanağı (âyet ve hadislerden) nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hem erkeklerin hem de kadınların kaşlarını almaları caiz değildir.

Cenab-ı Hak her insanı ayrı bir güzellikte yaratmıştır. Birlik mührünün açıkça okunduğu insan simasındaki güzellik, fıtrî ve tabiî olanıdır. Bunu muhafaza etmek, sahip olduğu özellik ve güzelliklere şükredip, Allah'ın uygun görüp ihsan ettiği kadarına razı olmak, kulluğun bir derecesi ve işaretidir.

Bunun için hayati ve zaruri bir maslahat yoksa, vücutta bulunan mevcut durumu değiştirmeye gitmemek lazımdır. Çünkü böyle rastgele yapılan bir tasarruf insanı ağır bir mesuliyet altına sokabilir.

Erkeklerin kaşlarındaki eğri büğrü kılları almasının bir sakıncası yoktur. Bu nedenle kaştaki eğri büğrü kılların alınmasını, sakalların kenar, yan ve altlardan alınmasına ve düzeltilmesine benzetebiliriz. Ancak kaşları ve kaşlarının ortasındaki kılları alması doğru değildir.