Babasından harçlık almayan genç, babasının cebinden izinsiz para alabilir mi; bu paralarla aldığı elbise ve kitapları kullanabilir mi?

Soru Detayı

- Yaşı 20 veya 23 olan bir genç, babasından harçlık alamayan ve babasının cebinden habersiz para alan kişi bu parayla kitap (tarihi, dini) veya kendine giysi aldığında, bu elbiseyle kılınan namaz odanın içerisinde o kitabı bulundurduğunda edilen dua caiz olur mu?

- Bunun İslamiyetteki hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yeterli mal varlığı veya geliri olmayan çocukların nafakaları, ergenlik dönemine kadar babaları, yoksa diğer usulleri veya yakınlarınca karşılanır. Bununla birlikte ergenlik çağına ulaşmamış çocuğun, yeterli mal varlığı veya geliri varsa, usulü ya da diğer yakınlarının nafakasını karşılama zorunluluğu bulunmayıp, masrafları kendi mal varlığından karşılanabilir.

Ergenlik çağına girmiş olan erkek çocuk, kötürümlük, akli dengesindeki bozukluk, öğrencilik veya askerlik gibi sebeplerle gelir temininden acizse ya da çalışıp kazanma hürriyetine sahip değilse, yine bu çağa ulaşmış kız evli değilse -gelir temininden aciz olmasa bile- nafakası yine usulü veya hısımları tarafından karşılanır.

Dolayısıyla yirmi yaşındaki bir gencin, yukarıda sayılan sebepler gibi meşru bir sebebi olmaması halinde babasının cebinden, babasının bilgisi ve izni olmadan harçlık alması caiz değildir.

Bununla birlikte bu şekilde alınan parayla temin edilen elbiselerle kılınan namaz geçerlidir. Bu parayla alınmış bulunan kitapların bulunduğu odada dua edilmesinde de herhangi bir sakınca yoktur. Duaları kabul edecek olan Allah'tır.

Ancak şu hadis de gözden kaçırılmamalıdır:

"Bir kimse Allah yolunda uzun seferler yapıyor. Saçı başı dağınık, toza toprağa bulanmış vaziyette ellerini gökyüzüne açarak; 'Ya Rabbi! Ya Rabbi!..' diye yalvarıyor. Halbuki onun yediği haram, içtiği haram, gıdası da haramdır. Böyle birinin duası nasıl kabul edilir!" (Müslim, Zekat, 65).