Oyunculuk mesleği caiz midir?

Soru Detayı

- Sanat ve medya sektöründe müslüman erkeklerin yani dava şuuru olan kişilerin yer alması gerektiğini düşünmekteyim, tabi ki helal dairesi çerçevesinde bu olmalı.
- Samimi bir şuur ve hayırlı bir niyet ile müslüman bir erkeğin günümüzde konservatuar oyunculuk bölümünde okuması ve ilay-ı kelimetullah için bu boşluğu hayırlı işlerle doldurmak için geleceğe yönelik kendini yetiştirmek istemesi ne denli doğru veya yalnıştır?
- Çünkü malumunuz konservatuar üniversitelerinde ortamlar sıkıntılı ve kişi ister istemez bayanlarla muhatap olmak ve onlarla aynı projelerde yer almak zorunda, yani kişi kendini iyi bir şekilde yetiştirme safhasına kadar birçok taviz verme mecburiyetinde kalabiliyor. Bu konuda çok araştırma yapıyorum elimden geldiğince.
- Kısacası bu duruma nasıl bir yaklaşım sergilenmeli, nasıl hareket edilmeli?
- Bu durumun kadın ve erkek açısından bir farkı olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın ve erkek açısından fark olmaz.

İslam'ın sağlıklı ve etkili bir şekilde korunması ve yayılması için bu çeşit sanat faaliyeti zorunlu bulunursa, asgari tavizlerle caiz olabilir. Ama zaruri olduğuna bir heyetin karar vermesi gerekir.

Kişi kendinde zaruri görürse yapar, sorumluluk da kendine ait olur.