Yurt dışında kaçak çalışmak caiz mi, kazanç helal mi?

Soru Detayı

- Yurtdışında çalışma izni olmadan, işçi olarak değil de arkadaşımızın izniyle eşyalarını (mesela ev eşyalarını) satıp para kazanırsak, bu para helal midir?
- Eğer çalışma iznimiz olmadan işçi olarak bir işte çalışırsak kazandığımız para helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yurt dışına çıkış (bir yabancı ülkeye giriş) izin / vize ile olmuş ise, o ülkenin kanunlarına uymak mecburiyeti vardır. Uymayan davranışlar ve kazançlar helal olmaz.

Ancak aç kalan, başka çaresi olmayan kimse, zaruri olarak doyacak kadar kazanacak iş yapabilir.