Ergenliğe girer girmez namaz farz olur mu, kazası gerekir mi?

Soru Detayı

- Ergenliğe girdiğinde ergenliğe girdiğini bilmezse ve namazlarını aksatsa ve sonradan öğrense kılmadığı, aksattığı namazlarını kaza etmesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, namazlarını kaza etmesi gerekir.

Ergenliğe girildiği andan itibaren namaz, oruç gibi ibadetleri yapmak farz, yalan, gıybet, kumar, içki gibi günahları terk etmek de farz olur.

Buna göre, ergen olduğunu sonradan anlayan bir Müslüman, ergen olduğu zamanı -kuvvetli ihtimalle tespit ettikten sonra- kılmadığı farz ve vacip namazları kaza etmesi gerekir.

Kişinin çocukluk devresinden çıkıp fiilen veya hükmen cinsi ve bünyevî ergenlik kazanmasına büluğ denir. Bu durumdaki kimseye de baliğ denir.

Dini hükümlerle mükellef olma, ergen olmakla başlar. Kızlar âdet görmekle, erkekler de ihtilam olmakla büluğa ermiş yani ergen sayılırlar.

15 yaşına kadar ergenliğe ulaşmamış bir kız veya erkek, 15 yaşını bitirdiği tarihten itibaren hükmen ergen ve mükellef sayılır. (Mevsılî, el-İhtiyâr, II, 234-235; Tahtâvî, Hâşiye, 108; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 226)