En kısa zamanda şu nasip olsun diye dua etmek doğru mu?

Soru Detayı

- Dualarda "en kısa zamanda" şu nasip olsun diye dua etmek doğru mu?
- Yoksa belli bir zaman belirtmek mi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Unutmayalım ki duamızda her ne talep edersek edelim, onun bizim için hayırlı olup olmayacağını ancak Rabbimiz bilir.

Dolayısıyla bize düşen Allah Teâlâ’dan taleplerimizi yapıp, ondan hayırlısını niyaz etmektir.

Bu doğrultuda “zaman” konusu dahil elbette talepte bulunabiliriz ama “Hayırlı ise, hayırlı bir şekilde” tarzında, ona teslim ve tevekkül ederek duamızı bitirmeliyiz.

Duanın akabinde de çıkacak sonuca mutlaka rıza göstermeliyiz ve “Demek ki hayırlısı buymuş!..” demeliyiz.