Besmeleyi yedi gün okuyanın zekası açılır mı?

Tarih: 27.01.2022 - 11:16 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bu yazının doğruluk payı var mıdır?
- Bir kimse Besmele-i şerifi bir kaptaki suya 786 defa “Bismillahirrahmanirrahim.” diyerek okur da anlayışı kıt ve zekası kıt olan kişiye 7 gün boyunca güneş doğarken bu sudan içer veya içirilirse, zekası kuvvetlenir ve her işittiğini ezberleyeme başlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir rivayet bulamadık. Ancak bazı âlimler, bunu bir tecrübe olarak nakletmişler. (Ahmed ed-Direbi, el-Mücerrebat, s. 6)

Demek ki, bu uygulamayı tecrübe eden bazı kimseler bunun faydasını görmüşler, ancak bu durum her okuyan kimsenin bunu elde edeceği anlamına gelmez.

İslam dinine göre her işe besmele ile başlamak önemlidir. Yapılacak olan işe besmele ile başlamak ise şu anlama gelmektedir:

Besmeleyi çeken kişi, yaptığı işin cinsine uygun bir takdir yaparak örneğin; Allah’ın adı ile bu işe başlıyorum, (başlamak anlamında), onun adı ile yiyorum, onun adı ile okuyorum tarzında Bismillahirrahmanirrahim ifadesini söylemiş olur. Bir işin başında besmeleyi çekmenin, o işin bereketli olmasına vesile olacağını hadiste bildirilmiştir:

Besmele ile başlanılmayan hiçbir işin sonu gelmez, o iş bereketsiz olur." (Acluni, Keşfu’l-Hafa, 2/174)

Özetle, besmele her hayırlı işin başında okunur ve manasına uygun bir şekilde yaşanır. Besmele ile dua etmek de ibadettir. Her ibadetin de sevabı vardır. Ancak yapılan duaların bu dünyada aynısının verilmesi Allah'ın lütfuna bağlıdır.

İlave bilgi için tıklayınız:

Duadaki ince sır nedir? Her dua kabul olur mu? 

“Kime dua kapısı açılmış ise ona rahmet kapıları açılmış demektir ...

Dua okuduğumuzda hiçbir şey unutmaz mıyız?

İbadetlere vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun