Dua okuduğumuzda hiçbir şey unutmaz mıyız?

Soru Detayı

- Bu bilgi kaynaklarda geçer mi?
“Allahummerzukna hıfzal mürseliyn ve ilhamel enbiyai ve fehmel evliyai bikeramike ya ekremel ekramiyn vebirahmetike ya erhamerrahimiyn.”
- Seher vaktinde 70 kere 1 ay okumaya devam edilirse, Allah'ın izniyle devam edenin hafızası kuvvetli olur.
- Bu duayı belli sayıda ve belirli günde okunursa bir daha hiçbir şeyi unutmaz mıyız?
- Bu duanın sırrı var mı? Var ise nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu duaya hadis kaynaklarında rastlayamadık.

Bununla beraber, İslam’ın ruhuna aykırı olmayan her dua yapılabilir. Bazı salih kimseler bu duayı okuyarak güzel bir sonuca varmış olabilirler.

Fakat “Seher vaktinde 70 kere 1 ay okumaya devam edilirse,..” hükmünün bir ayet veya hadis kaynaklı olmadığı için, müspet bir şey söylemek mümkün değildir. Zira neticede bu bir duadır; duanın kabul edilip edilmemesi ilahî hikmete bağlıdır.