Fakirlikten şikayet edenlere tavsiye edilen dua nedir?

Soru Detayı

- Fakih ve evliya olan Ahmet b. Musa b. Uceyl’e bazı kimselerin gelerek şiddetli derecede fakirlikten şikayet edince onlara Kadir Suresini ve arkasından da bir dua okumaları tavsiye ettiği sosyal medyada dolaşıyor.
- Böyle bir rivayet var mı, varsa bu dua nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, konuyla ilgili böyle bir bilgi vardır. Ancak bu bir hadis değildir, Ahmet b. Musa b. Uceyl'in tecrübesiyle yaptığı bir tavsiyedir. (bk. Şeyh Ahmed ed-Dîrebî, el-Mücerrabat, s. 25)

Demek ki, bu uygulamayı tecrübe eden Ahmet b. Musa b. Uceyl, hem kendisi hem de tavsiye ettiği bazı kimselere faydasını görmüşler, ancak bu durum her okuyan kimsenin bunu elde edeceği anlamına gelmez.

İslam dinine göre dua etmek ibadettir, Allah’ın emrine uymak için dua edilir, duanın neticesi de Allah’ın rızasını kazanmaktır. Duanın karşılığının dünyada verilmesi ise Allah’ın özel bir ikramıdır.

İlgili rivayet şöyledir:

Bazı insanlar Ahmed b. Musa b. Uceyl’e gelerek şiddetli derecede fakirlikten şikayet edince, onlara Kadir Suresi’ni ve ilgili duayı çok okumalarını tavsiye etmiştir:

Kadir suresi;

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ ﴿1

وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ ﴿2

لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿3

تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ ﴿4

سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿5

Bismi’llâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm

1. İnnâ enzelnâhü fî leyletilkadr

2. Ve mâ edrâke mâ leyletülkadr

3. Leyletülkadri hayrun min elfi şehr

4. Tenezzelülmelâiketü verrûhu fîhâ biizni rabbihim min külli emr

5. Selâmün hiye hatta matle’ılfecr

Kadir suresi meali:

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla

1. Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi'nde indirdik.

2. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin!

3. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

5. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

- İlgili dua da şöyledir:

 اللهم يا من هو يكتفي عن جميع خلقه

 ولا يكتفي عنه أحد من خلقه

 يا أحد من لا أحد له انقطع الرجاء إلا منك

 وخابت الآمال إلا فيك

 وسدت الطرق إلا إليك

 يا غياث المستغيثين

أغثني

“Allâhümme yâ men hüve yektefî an cemî-i halkıhî ve lâ yektefî anhü ehadün min halkihî yâ ehade men lâ ehade leh. İnkatarracâu illâ minke ve hâbetil âmâlü illâ fîke ve süddetitturuku illâ ileyk. Yâ ğıyâsel müsteğîsîn. Eğısnî (son cümle yedi defa tekrar edilir.)

"Ey bütün mahluklarından müstağni olan ve mahluklarından hiçbiri kendisinden müstağni olmayan Allah’ım! Ey hiçbir kimsesi olmayanların kimsesi! Senden başka her şeyden ümit kesilmiş, sana yönelik olanların dışında bütün ümit ve arzular hayal kırklığı yaşatmış, sana ulaşanların dışında bütün yollar kapanmıştır. Ey yardım isteyenlerin yardımcısı. Bana yardım et! (bu son cümle 7 defa tekrar edilir.)"