Kadir Gecesinde okunması tavsiye edilen duanın kaynağı nedir?

Soru Detayı

- Kadir Gecesinde okunması tavsiye edilen bu duanın kaynağı nedir, mealini öğrenebilir miyim?
- Ayrıca varsa Arapçasını da verirseniz memnun olurum.
"Allahümme ya men yektefi an cemiy'ı halkıhi ve la yektefi anhü ehadün min halkıhi ya ehade men la ehade lehü ingadaarricaaü illa minke ve habetil el'amalü illa fiyke ve süddetitdaraigu illa ileyke ya ğıyaasel müsteğıysiyne eğısni."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İlgili duanın Kadir Gecesinde okunması bir sehivdir. Doğrusu; Kadir suresinden sonra okunan dua...

- Bu dua herhangi bir hadis rivayetine dayanmamaktadır. Bunu bilinen kaynaklarda da göremedik.

Ancak Arapça sitelerin bazısında şu bilgilere vardır:

Sıkıntı ve fakirlikten kurtulmak için bazı kimseler, salih olan bazı zatlara ne yapması gerektiğini sormuşlar. Onlar da: “Kadir suresini 41 defa okuduktan sonra şu (sorudaki) duayı okumasını” tavsiye etmiştir.

- Bu duanın Arapça aslı şöyledir:

اللهم يا من هو يكتفي عن جميع خلقه ، ولا يكتفي عنه أحد من خلقه ، يا أحد من لا أحد له انقطع الرجاء إلا منك ، وخابت الآمال إلا فيك ، وسدت الطرق إلا إليك ، يا غياث المستغيثين أغثني أغثني أعثني أغثني أغثني أغثني أغثني

Tercümesi:

"Ey bütün mahluklarından müstağni olan ve mahluklarından hiçbiri kendisinden müstağni olmayan Allah’ım! Ey hiçbir kimsesi olmayanların kimsesi! Senden başka her şeyden ümit kesilmiş, sana yönelik olanların dışında bütün ümit ve arzular hayal kırklığı yaşatmış, sana ulaşanların dışında bütün yollar kapanmıştır. Ey yardım isteyenlerin yardımcısı! Bana yardım et! (bu son cümle: 7 defa tekrar edilir.)"