Peygamberimizin öğrettiği dua nedir?

Soru Detayı

- Benim iki sorum var:
1) Allahümme rabbissemavatis seb'i ve ma ezallet ve rabbel aradine ve ma edallet... Peygamberimizin(asm) Halid bin Velid e öğrettiği bu duanın Arapça yazılışını (hareketleriyle beraber yazabilir misiniz)
2) Bir de Tıbbı Nebevi kitabında şöyle bir dua var: euzu bikelimatillahit tâmmeti lâ yucavizuhunne berrun vela facir min şerri ma halaka... devam ediyor bu duanın da Arapça yazılışını yazabilir misiniz aynı zamanda bu duanın hadis olduğu geçiyor doğru mu? (Kaynağı: Buhari 3371, Ebu Davud 4737, Tirmizi 2060)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Hz. Peygamber (asm) Efendimizin Hz. Halid’e öğrettiği dua

شكا خالد بن الوليد المخزومي إلى النبي صلى الله عليه وسلم فقال يا رسول الله ما أنام الليل من الأرق فقال النبي صلى الله عليه وسلم إذا أويت إلى فراشك فقل

 اللهم رب السموات السبع وما أظلت ورب الأرضين وما أقلت ورب الشياطين وما أضلت كن لي جارا من شر خلقك كلهم جميعا أن يفرط علي أحد منهم أو أن يبغي عز جارك وجل ثناؤك ولا إله غيرك لا إله إلا أنت

 قال أبو عيسى هذا حديث ليس إسناده بالقوي والحكم بن ظهير قد ترك حديثه بعض أهل الحديث ويروى هذا الحديث عن النبي صلى الله عليه وسلم مرسلا من غير هذا الوجه

Tercümesi

Yapılan rivayete göre, Peygamber Efendimiz (asm), Halid b. Velid’e şu duayı okumasını tavsiye etmiştir:

“Ey yedi gök ve gölgelediklerinin Rabbi ve ey yedi yer ve yüklendiklerinin (sırtında taşıdığı varlıkların) Rabbi! Ey şeytanların ve dalalete düşürdüklerinin Rabbi olan Allah’ım! Bütün mahluklarının hepsinin şerrinden beni koru (bana yardımcı ol!) ki, onlardan hiçbiri bana karşı aşırı / saldırganlık etmesin ve bana zulüm yapmasın! Senin koruman, senin yardımın izzetlidir, karşı konulmaz ve sana yapılan övgüler pek büyüktür. Senden başka ilah yoktur ve ilah ancak sensin.” (bk. Tirmizi, h. no: 3523)

Tirmizi bu hadisin zayıf olduğuna işaret etmiştir. (bk. a.y.)

2. Bu hadisin Buhari’deki metni şöyledir:

 أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ، مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ، وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّةٍ

Peygamberimiz (asm) Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için istiaze yaparken / Onları Allah’ın himayesine sığındırırken, şu duayı okurdu):

“Her türlü şeytandan ve zehirli haşerelerden ve göz değdiren nazardan Allah’ın tam / noksansız / mükemmel kelimelerine sığınırım. (Buhari, h. no: 3371)

Tirmizi, bu hadisin sahih olduğunu bildirmiştir. (bk. Tirmizi, h. no: 2060).

İkinci hadisin metni şöyledir:

اعوذ بكلمات الله التامات التي لا يجاوزهن بر ولا فاجر من شر ما خلق وذرأ وبرأ ومن شر ما ينزل من السماء، ومن شر ما يعرج فيها، ومن شر ما ذرأ في الأرض، ومن شر ما يخرج منها، ومن شر فتن الليل والنهار، ومن شر كل طارق إلا طارقا يطرق بخير يا رحمن.

Tercümesi

“Allah’ın yarattığı, ürettiği ve (sanat olarak) yonttuğu mahlukların şerrinden ve gökten inen şeylerin şerrinden ve göğe çıkanın şerrinden ve yerde / toprakta ektiği şeylerin şerrinden ve yerden çıkan şeylerin şerrinden ve gece ile gündüzün fitnesinin şerrinden ve kapıyı hayırla çalan bir Tarık (bir yolcu) hariç, her Tarık'ın şerrinden, Ne  salih / iyi ne de facir / kötü bir kimsenin onları geçemeyeceği tam / mükemmel kelimelerine sığınırım, Ey Rahman!” (bk. Nesai, es-sünenü’l-kübra, 10726; Taberani / Kebir, 3838).

Heysemi, Taberani’den naklettiği iki rivayetin de sahih olduğuna işaret etmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 117065-1766)