Hz. Peygamber köleyi neden azat etmedi?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) sistemli olarak köleliği kaldırmak istedi deniyor. Ama bir hadisi şerifte kendisine biat etmek isteyen köle gelmiş. O kölenin sahibi varmış. Peygamber Efendimiz (s.a.v) sahibine iki siyahi köle vermiş karşılığında o köleyi almış. Köleleri azad etmek yerine başkasına verdi karşılığında bir köle aldı.
- Yani Köle takası yapmasında, iki köleyi azad etmek yerine başkasına vermesinde, siyahi iki kölenin bir köleye denk gelmesindeki hikmet nedir sebebi nedir?
- Böyle hadis var mı? Müslim 1602

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, böyle bir hadis-i şerif var:

( جاء عبد فبايع النبي صلى الله عليه و سلم على الهجرة ولم يشعر أنه عبد فجاء سيده يريده فقال له النبي صلى الله عليه و سلم بعنيه فاشتراه بعبدين أسودين ثم لم يبايع أحدا بعد حتى يسأله أعبد هو )

هذا محمول على أن سيده كان مسلما ولهذا باعه بالعبدين الأسودين والظاهر أنهما كانا مسلمين ولا يجوز بيع العبد المسلم لكافر

Bu rivayete göre köle Peygamber Efendimize (asm) gelip biat etmiş (biat etmek istemiş değil), Efendimiz (asm) onun köle olup olmadığını sormamış. Sonra sahibi gelip kölesini istemiş, Peygamberimiz biat etmiş bir köleyi yine köleliğe ve sahibine döndürmeyi uygun bulmamış, adam ise ancak iki köle karşılığında verebileceğini söylemiş, elde iki siyahi köle (esir) bulunduğu için onları verip problemi çözmüş. (bk. İbn Mâce, Cihad, 41; Tirmizî, Siyer, 36)

Demek ki, Hz. Peygamber (asm), durumunu bilmeden biat aldığı bir köleyi, statüsünü öğrendikten sonra iki köle karşılığında satın alarak azat etmiş ve hürriyetine kavuşturmuş.