"Allah'ın emirlerine uymadığınız zaman, Allah size en kötü insanları, zalimleri musallat eder." diye bir hadis var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bazı hadisler şöyledir:

- إذا أحب الله تعالى عبدا ابتلاه ، فإذا أحب الحب البالغ اقتناه ، قالوا : يا رسول الله ! وما اقتناؤه ؟ قال : لم يترك له مال ولا ولدا.

"Allah bir kimseyi severse, onu musibetlerle imtihan eder, tam sevilmeye layık bir konuma geldiğinde, onu çoluk çocuktan ayırarak / can ve malda noksanlıklar meydana getirerek imtihan eder." (Kenzu’l-Ummal, h. no: 30793).

- وعن أبى مسعود الانصاري قال قال رسول الله صلى الله عليه وسلم لقريش إن هذا الامر فيكم وأنتم ولاته حتى تحدثوا أعمالا فإذا فعلتم ذلك سلط الله عليكم شرار خلقه فالتحوكم كما يلتحى.

Ebu Mesud el-Ensarî’nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (a.s.m) Kureyşlilere hitaben şöyle buyurdu:

“Allah'ın emrini terk etmediğiniz ve İslamiyete aykırı şeyler yapmadığınız sürece, bu işteki yöneticilik sizde devam edecektir. Fakat, o işleri yaptığınız zaman, Allah size en kötü insanları musallat eder de -bir kamış soydukları gibi- sizi soyarlar (öldürürler veya mallarını gasp ederek soyarlar). (Hadis sahihtir. bk. Mecmau’z-zevaid, 5/193)