Leyse lehâ min dûnillâhi kâşifetun, ayetini okuyan sıkıntıdan kurtulur mu?

Soru Detayı

- Bu ayet ile okumanın fazileti ile ilgili birçok bilgi dolaşmakta, özellikle sosyal medyada. Bunlar doğru mu? Bunlardan bazıları şöyle:
- Necm suresi 58. ayeti 1153 defa okuyun. Bundan sonra her gün en az (313) defa okumaya devam edin. Okumadan önce kendin, elbiselerin ve mekanın temiz olmalı. Allah rızası için 2 rekat namaz kılın, namazdan sonra 1 Fatiha, 3 İhlas suresi, Felak-Nas sureleri okuyun. 10 istiğfar 1 Yasin-i Şerif ve en az 10 salavat okuyun. - Necm suresi 58. ayeti hangi niyetle okuyacak isen önce Allah rızası kazanmak niyetiyle sonra da hangi şeyi istiyorsan o niyetle okuyun.
- Bu ayet-i Kerimin Faziletleri:
- Hastalar ve özellikle felçli hastaların şifa bulması için çok etkilidir.
- Herhangi bir bela ve musibetin kalkması için etkilidir.
- Borçlardan en kısa zamanda kurtulunur.
- Hakkın alınması için çok etkilidir.
- Zalimin zulmünden ve şerlerden kurtulmak için etkilidir.
- Hapisten kurtulmak için okunur.
- Bekarlıktan kurtulmak için okunur.
- İşsizlik ve rızık sıkıntısından kurtulmak için okunur.
- Helal olan her türlü murada ermek için etkilidir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorudaki bu ayetin feyziyle ilgili bilgilere herhangi bir hadiste rastlayamadık.

Bazı kaynaklarda görebildiğimiz kadarıyla, sorudaki diğer zikirlerle birlikte ve öngörülen sayılarda bu ayeti okuyan bazı sâlih kimselerin TECRÜBESİ vardır.

Bu sebeple, ayetle ilgili bu feyiz kapısının herkes için her zaman açık olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü bunun küllî bir kaide şeklinde algılanması için bir nassın (ayet-hadis) bulunması gerekir.

Şahsî tecrübeleri inkâr etmeyiz, Allah dilediği kuluna dilediği ikramlarda bulunabilir. Fakat bunları işin merkezine koymak doğru değildir.