Ayetleri Latince okursak biz hangisini okuyacağız?

Soru Detayı

- Örnek olarak Haşr suresindeki 23. Ayeti verebilirim:
- 59/HAŞR-23: Huvallâhullezî lâ ilâhe illâ huve, elmelikul kuddûsus selâmul mû’minul muheyminul azîzul cebbârul mutekebbir(mutekebbiru), subhânallâhi ammâ yuşrikûn(yuşrikûne):
 "Mutekebbir" mi yoksa "Mutekebbiru" mu?
 "Yuşrikun" mu yoksa "Yuşrikune" mi?
- Bu sadece örnek bir Ayet genel olarak tüm surelerde böyle. Yine de siteden siteye değilmekte. Fakat bu Ayeti örnek alırsak genelde nasıl okumamız lazım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an okurken durduğumuzda son harfin harekesi okunmaz.

Ancak durmaz, okuyarak geçersek, son harfin harekesi de okunarak geçilir ve -örneğin- sorudaki parantez içindeki gibi okunur.

Bu farkı göstermek için sorudaki şekilde yapmışlar.

İlk yazılanlar, durduğumuzda okunan şekli, parantez içindekiler ise, durmadan geçiş yapılırsa okunacak şeklidir.

Namaz kılacak kadar Kur'an ezberlemek her Müslümana gerekli bir görevdir. Zira namazda Kur'an okumak farzdır. Bu nedenle, orijinalinden Kur'an okumasını bilmeyenler, namazda okuyacağımız yerleri Latincesinden de olsa ezberlemeleri gerekir.

Ancak doğru okunuşu bilmek ve doğru telaffuz etmek için Kur'an'ı orijinalinden öğrenmeye veya doğru okuyan birinden dinlemeye ihtiyaç vardır.