Recep ayında sabah akşam yapılan dua hadis mi?

Soru Detayı

- Recep ayında sabah akşam her gün 70 kere Allahümmeğfirli verhamni ve tüb aleyye" istiğfar çekersek, canımızın cehenneme haram olduğu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet hadis değildir. Ancak, ne yazık ki bazı yerlerde, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin sözüymüş gibi aktarılmış ve bu sözün geçtiği kaynaklar verilmiştir.

Söz konusu ifadeler, Vehb b. Münebbih’in “Bu sözleri Allah’ın bazı kitaplarında okudum.” ifadeleriyle aktarılmakta ve o sözlerin şöyle olduğunu söylemektedir:

من اشتغفر الله في رجب بالغداة والعشي يرفع يديه ويقول اللهم اغفر لي وارحمني وتب علي سبعين مرة لم تمس النار له جلدا

“Her kim Recep ayında sabah akşam 70 kere istiğfarda bulunur ve ellerini kaldırarak yetmiş defa 'Allah’ım beni affet, bana merhamet eyle ve tövbemi kabul buyur.' derse, Allah onun cesedini ateşe haram kılar.” (Safûrî, Nüzhetü’l-Mecalis, 1/158; Tuhfetü’l-ihvan, s. 10)

Demek ki, bu ifade bir hadis değildir.

Bununla beraber, bu duanın hadis olmadığını bilerek ve dua niyetiyle okumanın bir sakıncası yoktur, zira dua etmek ibadettir.