Okuyanın körlük, cüzzam ve felç olmayacağı hadis doğru mu?

Soru Detayı

Bu duanın:
- Orjinali nasıldır, Türkçesiyle beraber verir misiniz?
- Kaynağı ve sıhhat durumu nedir?
- hadisi nasıl anlamak gerekir?
Resulullah Efendimiz bu duayı okuyana körlük cüzzam ve felç olmayacağına söz verdiğine dair bir hadis duydum. Arapçam yok Latincesini yazıyorum. Eğer yanlış yazmışsam düzeltir misiniz:
Subhânallahil Azîmi ve bi hamdihî ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billah. (3 kere) Allahümme innî es-elüke mimmâ indeke ve efid aleyye min fadlike venşûr aleyye min rahmetike ve enzil aleyye min berakâtike.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadisin metni şöyledir:

أمَّا لدنياكَ ؛ فإذا صلَّيت الصُّبحَ فقل بعد صلاةِ الصُّبحِ :
سبحانَ اللهِ العظيمِ وبحمدِه ، ولا حولَ ولا قوةَ إلَّا باللهِ ، ثلاثَ مرَّاتٍ ، يوقيك اللهُ من بلايا أربعٍ ؛ من الجُذامِ ، والجُنونِ ، والعمَى ، والفالِجِ  فأمَّا لآخرتِك ؛ فقل : الَّلهمَّ اهدِني من عندِك ، وأفِض عليَّ من فضلِك ، وانشُر عليَّ رحمتَك ، وأنزِل عليَّ من بركاتِك ، والَّذي نفسِي بيدِه لئن وافَى بهنَّ يومَ القيامةِ لم يدعهنَّ ، ليَفتحُنَّ لهُ أربعةَ أبوابٍ من الجنَّةِ ، يدخلُ مِن أيِّها شاءَ

Latincesi:

Emmâ li dünyâke; fe izâ Salleyte’s-sübha  Fe kul bade salati’s-subhi:

“Subhânallahi’l-Azîmi ve bi hamdihi ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh (selase merratin/3 kere) yûkîkellahu min belâyâ erbain: minel-cüzzâmi ve’l-cünûni ve’l-amyi ve’l-fâlici..”

(Ahiretin için şunu oku!):

“Allahümme’hdinî min indike ve efid aleyye min fadlike ve’nşûr aleyye rahmeteke ve enzil aleyye min berakâtike. ……”

Türkçesi:

Rivayete göre İbn Abbas Peygamber Efendimizin (asm) şöyle dediğini nakletmiştir:

"Dünyan için şu duayı oku! Sabah namazını kıldıktan sonra (sabah namazından sonra) üç defa 'Büyük olan Allah’ı tesbih edip ona hamd ederim, Allah’ın kudreti dışında ne güzel bir iş yapmayı ne de kötü bir işten uzak durmayı sağlayacak bir güç vardır.' Üç defa bunu okursan, Allah, cüzzam, delilik, körlük ve felç belasından seni korur."

"Ahiretin için ise şu duayı oku; 'Allah’ım! kendi katından beni hidayete erdir, Lütfunla üzerime feyzini yağdır, üzerime rahmetini serpiştir, üzerime bereketlerinden indir!'”

"Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, kim bu duayı terk etmeden devamlı okursa, kıyamet gününde tastamam karşılığını alır ve cennetin dört kapısı kendisine açılır, istediğinden girebilir." (bk. İbnu’s-Sünni, Amelu’l-yevmi ve’l-Leyleti, 1/116)

Sıhhat derecesi: Zayıftır. (bk. Nasıruddin el-Elbani, Silsiletü’d-daifa, 2928)