Nezle cüzzama manidir, ifadesi hadis midir?

Soru Detayı

- Nezle cüzzama manidir anlamında bir hadis mevcut mu, kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kaynaklarında “Nezle, cüzzam hastalığına manidir.” şeklindeki bilgiye rastlayamadık.

Ancak, Prof. Dr. Zeki Çıkman bunu bir hadis olarak zikretmiş, fakat kaynağını belirtmemiştir. İlgili ifadeleri şöyledir:

“Aslında grip olmamak marifet değildir. Bir insan grip olmuyorsa, vücudun dengesinde bozukluk var demektir. Bu konuda bir hadisi şerif var. “Nezle, cüzzam hastalığına manidir.” diye. Bu demektir ki cüzzam etkeni ile virüsün arasında bir ilişki var. Halbuki nezle cüzzama göre çok basit bir hastalıktır. Tıb daha bunu da görmüş değildir." (bk. Altınoluk Dergisi, 1992 – Şubat, Sayı: 072, Sayfa: 033)