Genç yaştaki ilim talebelerine ne tavsiye edersiniz?

Soru Detayı

- Genç yaştaki Ilim talebelerine genel tavsiyeleriniz ve okuma önerileriniz nelerdir?
- Hangi kitaplari tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah insanı diğer canlılardan farklı olarak, dünyaya geldiği andan itibaren her türlü bilgiyi öğrenme istidat ve kabiliyetinde yaratmıştır.

Kur'an’ın ilk emri okumayı emretmektedir. Pek çok muhtelif ayetlerde de ilim ve alimi övmektedir. Onun için ilim yolu yolların en hayırlısıdır.

İlim talebesine, Kitap, sünnet ışığında alimlerin pek çok tavsiyeleri bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmını şöyle özetleyebiliriz:

1. Kur'anın ilk emri olan bol bol okumak.

Ancak bu okuma Allah adıyla olmalı ki, hayrını görsün. Okurken hem düşünce ve fikri yansıtan beyin hem de duygu ve düşünceyi akseden vicdan geliştirilmeli ve beslenmelidir. Diğer bir ifadeyle hem fen hem de din bilimleri birlikte okunmalı ki mükemmel bir insan mertebesine ulaşılsın.

Dünya çapındaki İslam alimleri her iki alanda da yetişerek dünyaya ilim ve medeniyet sunmuşlardır.

2. Merak sahibi olmak ve bilmediklerini araştırıp öğrenmek.

Ulema der ki merak ilmin hocası, sual da ilmin anahtarıdır.

3. İlim talebesinin iki alanı var: Biri genel bilgiler diğeri de ilgi duyduğu alanla ilgili bilgiler.

Belli bir alanda uzman ve ihtisas sahibi olmak isteyen kişi, o alanla ilgili derinlemesine ve detayına girmeli. Hedefindeki alanla ilgili olarak eski-yeni kitap, makale okumalı, araştırmaları incelemelidir. Zamanımızda ihtisaslaşma ön plana çıktığı için bu durum büyük bir önem arz etmektedir.

4. İlim talebesi, az da olsa sürekli okumalı, her gün okumalı.

Mesela, hafta sonu 7 saat okumaktansa her gün 1 saat okumak daha verimli olduğu bilinen bir gerçektir.

5. Bilgi dairenin çapı gibidir, çap uzadıkça hacim büyür.

Bunun gibi bilgi artıkça insanın bilmedikleri çoğalır. Bu nedenle insan ne kadar bilgi sahibi olursa olsun, gurur ve kibirden kaçınmalı ve tevazuyu elden bırakmamalı.

6. İlim sabır işidir, bazı şeylerden vaz geçmeyi gerektirir.

Bununla birlikte Allah, ilim talebesine ilmini tahsil esnasında manevi bir zevk vermiştir. Ulaştığı her yeni bilginin verdiği haz, tarihi eser kazısı yapan insanın bulduğu antika eşyanın verdiği haz gibidir.

7. Allah rızası esas alınarak okumalı.

Bütün bunların başında ilim talebesi, tahsil ettiği ilimde Allah rızası esas alınarak okumalı, kendini yetiştirmeli ve insanlara faydalı olmalıdır. Onun rızasına muvafık olmayan bir ilim sonuç itibarıyla ona bir şey kazandırmadığı gibi onun başına bela da olur.