Allahümme ehâtad minel envari min kulli canibin, duasının anlamı nedir?

Soru Detayı

- Bu duayı okumak istiyorum, anlamını bilmiyorum, sadece faydasını biliyorum, tercüme edebilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ifade Hz. Ali’nin Celcelutiye isimli dua kitabında geçmektedir.  Doğrusu soruda geçtiği gibi değildir.

Başında Allahümme ifadesi yoktur, minelenvar değil, biye'l-envâr şeklindedir, ayrıca dua kalıbında değildir.

Orjinali:

أحاطت بي الأنــوار من كل جانب
وهيبة ُ مـــولانا العظيم بنا علت

Türkçe okunuşu:

Ehâdat biye'l-envâru min külli cânib,
Ve heybetü mevlâna’l-azîmi binâ alet.

Manası:

(Bundan sonra) Her yönden nurlar beni kuşattı.
Ve büyük olan sahibimiz Allah’ın haşmeti, bizi yüceltti.