İslamiyet üzere olma duası nasıldır, kaynağı nedir?

Soru Detayı

- İslamiyet üzere olma duası, diye bilinen ve "Ayakta iken beni İslam'la koru, otururken beni İslam'la koru, uzanırken / uyurken beni İslam'la koru..." duanın tamamı nasıldır
- Bu duanun kaynağı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Duanın yazılış şekli şöyledir:

“Allahumme’h-fazni bil-Islami kaimen ve’h-fazni bil-Islami kaiden ve’h-fazni bil-Islami rakıden ve la tüşemmit / tüşmit bî / biye aduvven ve la hasiden. Allahumme, innî es’elüke min külli hayrin hazainuhu bi yedike ve euzu bike min külli şerrin hazainuhu bi yedik.” (bk. Hakim, Müstedrek, 1/525; Kenzu’l-ummal, h. no: 3679).

Tercümesi:

“Allah’ım! Ayakta iken beni İslam’la koru, otururken beni İslam’la koru, uzanırken / uyurken beni İslam’la koru! Başıma bir kötülük getirip de bir düşmanı, bir hasetçiyi sevindirme! Allah’ım! Hazineleri elinde olan her türlü hayrı / iyiliği senden istiyorum ve yine hazineleri elinde olan her türlü şerden / kötülükten sana sığınıyorum.”