Elbisemizde kan bulunmasından dolayı namaz iade edilir mi?

Soru Detayı
1) Eğer elbisemizde el ayasını geçmeyecek şekilde kan görmüşsek ve bunun ne zaman geldiğini bilmiyorsak ne yapmalıyız? Çünkü bu kan, abadest aldığımız bir zamandan hemen sonra olabilir ve bu namazımıza zarar vermiş olabilir? 2) Eğer bu el ayasını geşmişse ve bunun ne zaman olduğunu bilmiyorsak ne yapmalıyız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Elbisede kan görüldüğü takdirde bakılır, eğer el ayasını geçmiyorsa ve vücuttan akmadığı kesinse namaz geçerlidir. Eğer vucuttan akan kan ise en son abdest aldıktan sonraki kıldığı namazlarını kaza etmesi gerekir.

2. Elbisesinde ağır necasetten dirhem miktarını aşar ölçüde necasete rastlar, fakat ne zaman dokunduğunu kesinlikle bilmezse, hiçbir namazı iade etmez. Bunda icmâ' vaki olmuştur. En sahih görüş de budur. (El-Muhit / Serahsî - El-Cevheretü'n-Neyyire)

(Celal Yıldırım, İslam Fıkhı)