Elbisede kan gören kişi, namazlarını iade etmesi gerekir mi?

Soru Detayı

- Atletimizi uzun süredir, hatta cuma namazını içerir bir süredir giydiğimiz göz önünde tutulursa, bu durumda ne yapmamız gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Elbisede kan görüldüğü takdirde bakılır, eğer el ayasını geçmiyorsa ve vücuttan akmadığı kesinse, namaz geçerlidir. Eğer vucuttan akan kan ise, en son abdest aldıktan sonraki kıldığı namazlarını kaza etmesi gerekir.

2. Elbisesinde ağır necasetten dirhem miktarını aşar ölçüde necasete rastlar, fakat ne zaman dokunduğunu kesinlikle bilmezse, hiçbir namazı iade etmez. Bunda icmâ' vaki olmuştur. En sahih görüş de budur. (El-Muhit / Serahsî - El-Cevheretü'n-Neyyire)

(Celal Yıldırım, İslam Fıkhı)