Ehlikitaptan iyi kimseler cennete girecek diyen kişi kafir olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ehl-i sünnete göre bir kişinin sözü ve fiili sebebiyle kâfir olduğuna hükmetmek için, hiçbir başka yoruma yer bulunmaması gerekir.

"Ehlikitaptan iyi kimseler cennete girecek." diyen kişi, bunu bir nassa ve yoruma dayandırıyorsa hata etmiş olur, Ehl-i sünnetten çıkmış olur ama kâfir olmaz. Şer’î delillere rağmen bilerek ve onları inkâr ederek bunu söylerse, İslam’dan çıkmış olur.