Ehli sünnetin kölelik cariyelik konusundaki görüşleri güvenli mi?

Soru Detayı

Soru aşağıdadır.
1. Ben ehli sünnetin kölelik cariyelik konusundaki görüşlerine güvenmiyor, bu bağlamdaki hadislerin Emevi dönemindeki despot yönetimden nasibini almış olabileceğini düşünüyorum.
2. Nisa suresi 3. ayette "yetinin" ifadesi olmadığı halde ayete Sünniler ekleme yapıyorlar. Halbuki Arap dili açısından o cümlenin yüklemi ayette belirtildiği üzere "Fenkihu" yani nikahlayın ifadesidir. Nitekim bir sonraki ayette bir ayrım yapmadan "kadınlara mehirlerini verin" denmektedir.
3. Hem nikahsız ilişkidense köle kadınları nikahlayıp özgürlüğüne kavuşturmak onlar için daha hayırlı değil midir?
4. Bir başka husus esirler ile ilgili hüküm Muhammed suresi 4. ayette belli iken; “Ya iyilik edersiniz ya da fidye alır bırakırsınız” derken, size kim köleleştirme ya da öldürme ruhsatı veriyor?
- Kuran'dan referansınız varsa bilmek isterim. Eğer yok ise size şu iki ayeti hatırlatırım; Ahzap 36 ve Nur 51.
- Belki de siz haklısınızdır bilmemek değil öğrenmemek ayıptır…

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

İlmin verileri, kişilerin sübjektif düşüncelerinin ürünü olamaz. Koca bir İslam devleti olan Emevi devletinin bütün ahalisini ve alimlerini bilerek İslam dinine hıyanet ettiğini söylemek mesnetsiz bir iftiradır. Başta İmam-ı Azam olarak pek çok İslam alimi o dönemde yaşamıştır.

Yezid ve Velid gibi bazı kötü yöneticilerin bulunması, bütün bir toplumu suçlu duruma düşürmez. Eğer böyle toptancılık yapılırsa, birileri kalkıp “Kur'an da Emeviler vasıtasıyla bize intikal etmiştir. O halde onda da tereddüt etme hakkımız vardır.” derse, bu hatalı varsayımın vebalini kim yüklenecektir?