Ebedi cehennem sadistlik olmuyor mu?

Soru Detayı

- Sonu olan bir cezayı anlayabiliyorum ama ''sonsuzluk'' kafam almıyor.
​Bulunduğum üniversitede sınıfımda deistler mevcut ve bana bir soru sordular yanıtlayamadım. Üstelik kafamı bile kurcaladı:
''Allah neden bizi yaratıp sınava tabii tuttu, bazılarımızın cehenneme gideceğini biliyordu, acı çekerken cehennemde onları sonsuza kadar acı çektiklerini görecek, birilerine azap verirken izlemek hoşuna mı gidiyor? Sadistlik bu, canı sıkıldığında birilerinin canı yanmasını görmek istediğinde sonsuzluk denen bu acıyı çekenlere bakıp tatmin mi oluyor? Neden direk bizi cennete atmadı hepimiz mutlu mutlu cennetin keyfini sürmedik istese yapardı Allah. Neden birinin sonsuza kadar acı çekmesi gerek ne kötülük yaparsa yapsın sonsuzluk hak edilecek bir şey değil sonsuzluğun bir tık gerisi kadar acı çekse sonsuzmuş gibi hissettiren bir zaman aralığı olsa neden sonsuzluk birinin sonsuza kadar acı çekmesi hoşuna mı gidiyor sadistlik bu..  Cezasını cehennemde verip cennete gidersin eninde sonunda ama sonsuzluk verilebilecek en büyük cezaya değil sadistliğe dönüşür..”
- Bu şekilde sordular. Soranlar önceden Müslüman olduklarını da belirtiyorlar. Bu soruya açıklık getirir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sual, onu soran kişinin Allah’ın kâinatı yaratış sırrını bilmediğinden ileri gelmektedir.

Bu şuna benzer ki, mesela “Milli Eğitim Bakanlığı, okul idarecileri, müdürleri sadist midir? Öğrencileri sınıfta bırakıyorlar, bir senelerini yakıyorlar, belki de hayatlarını karartıyorlar!” desek, ne kadar mantıksız ve hatalı bir yaklaşım göstermiş oluruz ve bize hemen cevap verilir:

“Okullar sınıf geçmek veya kalmak için yapılmıyor, eğitim-öğretim için yapılıyor. Çalışan, öğrenen, bunun neticesi olarak bir üst sınıfa geçiyor, çalışmayan, öğrenmeyen de sınıfta kalıyor. Yani amaç sınıf geçip-kalmak değil, amaç bir şeyler öğrenmek. Talebeden istenen “öğrenme” işi layıkıyla yapılmazsa, bunun neticesi olarak sınıfta kalıyor.

İşte aynı mantıkla Allah da bu kainatı biz cennete veya cehenneme gidelim diye yaratmadı. Her güzellik ve mükemmellik ve sanat sahibinin kendini bilmek görmek ve başkaları tarafından bilinmek ve takdir edilmek sırrı gereği, Allah da kainatı ve bahusus insanları, şahsi ve sosyal çevrelerinde, dünyada ve kainatta olanları müşahede ederek, Onu bilsinler, tesbih ve tekbir ederek takdir etsinler ve kendilerinden istenen bütün kulluk vazifelerini yerine getirsinler diye yarattı.

İşte bu sırra vakıf olup gereğini yerine getirenler mükafat olarak cennete gidecekler, bu sırra kalp ve akıl gözlerini kapattıkları için vakıf olamayanlar da ceza olarak cehenneme gideceklerdir.

Soru:
“Peki, bu kadarcık inkarın neticesinin ebedi cehennem olması biraz ağır değil mi?”

Cevap:

Hayır, değil.

Nasıl ki dünyada bir saniyelik gaflet ile tetiğe basan adam cinayet işliyor ve bu bir saniyenin bedelini belki ömür boyu, diyelim 60 sene hapiste geçirerek, yani 1 saniyelik hatanın karşılığını yaklaşık 1,9 milyar saniye ile ödüyor ve bu da adalet oluyor, aynen öyle de;

İnsan da sadece bir iradeden ibarettir; biz sadece bir şey yapmayı diliyoruz. Mesela namaz kılmak istiyoruz. Diğer hiçbir şeyi biz yapmıyoruz. Namaz vaktini biz getirmiyoruz, güneşi biz kontrol etmiyoruz, havada oksijeni biz bulundurmuyoruz, aklımız nasıl çalışıyor haberimiz yok, vücudumuz nasıl rükuya gidiyor hiçbir fikrimiz yok, sinir sistemimiz, kan sistemimiz, canımız, ruhumuz, vs…

Namaz kılmayı istemek dışındaki hiçbir ferdi veya çevresel faktör bizim kontrolümüzde değil. Ama adeta hepsi biz namaz kılalım ve Allah’ın emrini yerine getirelim diye emrimize verilmiş. Biz kılarsak ne ala! Kılmazsak, adeta bütün kainatı ve bize hizmetkar kılınmış içindekileri, boşa çıkarmış faydasız hale getirmiş oluyoruz.

İbadeti terk etmek bile bu kadar büyük bir cinayet ise, ezeli ve ebedi olan Allah’ı, Onun isim ve sıfatları inkar etmenin ne kadar büyük ve sonsuz cinayetler olacağı açıktır.

Bundan daha büyük cinayet ve cinayetler olur mu?

Bu cinayetin miktarı, Allah’ın varlığını ve birliğini ispat eden kainattaki zerreler adedince olmaz mı?

Dünyada bir tetiğe basmanın cezası 1,9 milyar saniye hapis oluyor ve bunu aklımız alıyor da, alemde işlenmiş sonsuz cinayetlerin cezası da elbette sonsuz hapis olacaktır, ve de adalettir ve haktır.

Ayrıca, sonsuz olan Allah’ı, isim ve sıfatlarını inkar etmek, sonsuz bir cinayettir, sonsuz cinayet ise ancak sonsuz bir cezayı gerektirir.

Hem unutulmamalı ki Allah’ın rahmeti çok geniştir. Dünyadaki cinayette “pardon” veya “çok pişmanım” diyeni kullar pek affetmiyor.

Ama ihlas ve pişmanlıkla, nasuh bir tövbe ile Allah’a “tövbe” eden, onun sonsuz rahmetine iltica ettiği için, onun af ve mağfiretini umabiliyor.

Hidayete vesile olması temennisiyle.