Şeytan günahından tövbe edebilir mi ve şeytan ateşten yaratıldığı halde cehennemde nasıl yanacak? Şeytan ebedi cehennem azabı gibi korkunç bir cezaya nasıl razı gelebilmiş?..

Tarih: 25.02.2007 - 19:34 | Güncelleme:

Soru Detayı
Allah şeytanı emrine itaat etmediği için lanetlemiş; ebedi cehenneme müstehak kılmış. Peki şeytanın tövbe hakkı yok muydu? Madem ki şeytan da insanlarla birlikte imtihana tabi edilen cin taifesindendi. Ayrıca şeytan ateşten yaratıldığına göre, ateş ateşi nasıl yakar ve acı verir? Şeytan ebedi cehennem azabı gibi korkunç bir cezaya nasıl razı gelebilmiş? Çünkü biz insanlar iman edenler olarak cehennemden korkup tövbe ederiz.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeytan ateşten yaratıldığı halde cehennemde nasıl azap çekecektir?

İnsan topraktan yaratıldığı halde, toprak ona zarar verebilmektedir. Bunun gibi şeytanın ateşten yaratılması, ateşin ona zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Mahiyet değiştiğinden ateş de zarar verecektir. Ateş olmak ayrıdır, ateşten yaratılmak ayrıdır. Ağaç da topraktan yaratıldığı halde toprak değildir.

Ayrıca cehennem azabı sadece ateş değildir; birçok azap çeşitleri vardır. Birkaçı şöyledir:

1. Soğukla azap,

2. Yılan ve akrep gibi hayvanların sokması,

3. Başına topuzlarla vurmak,

4. Aç bırakmak,

5. Zakkum yedirerek bağırsakları parçalamak,

6. Vücutları büyültülerek azabın şiddetlendirilmesi,

7. İrinli su içirmek,

8. Gayya kuyusuna atmak,

9. Uçurumlardan yuvarlamak,

10. Zifiri karanlıkta azap,

11. Büyük azap veren pis kokulara maruz bırakmak,

12. Azapların her gün katlanarak çoğaltılması,

13. Sonsuza kadar azap edilmesi.

Kadızade Ahmed Efendi buyuruyor ki:

"Cehennemde bir yere Zemherir denir, yani, soğuk cehennemdir. Soğukluğu pek şiddetlidir. Bir an dayanılmaz. Kâfirlere, bir soğuk bir sıcak, sonra soğuk sonra sıcak cehenneme atılarak, azap yapılacaktır."(Amentü şerhi)

Cehennemde çok soğuk Zemherir azapları bulunduğu, Kimya-i Saadet ve Dürretü'l-Fahire kitabında yazılıdır. Buhari, Müslim, İbni Mace ve diğer hadis kitaplarında, yazın sıcaklığı sıcak cehennemin nefesinden, kışın soğukluğu da Zemherir cehennemin nefesinden olduğu bildiriliyor. (bk. Buharî, Mevâkît: 9, Müslim, Mesâcid: 185-187; Tirmizî, Cehennem: 9.)

İlave bilgi için tıklayınız:

Şeytan tövbe edebilir mi?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun