Dünyaya hakim olan dört kişi kimdir?

Soru Detayı

Hadisi şerifte ikisi mümin ikisi kafir olmak üzere 4 kişinin Dünyaya hakim olduğu söyleniyor ama tarihi kaynaklarda böyle bir şey olduğunu görmüyoruz.
En çok bilgi sahibi olduğumuz bahtünnasırın bile kaynaklarda dünyanın tamamına hakim olmadığını görüyoruz. Bu hadisi şeriflerin mahiyeti nedir acaba? Çok kafam karıştı. Aydınlatırsanız sevinirim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Daha çok tarih kaynaklarında yer alan bu haberlerde geçen söz konusu “dünyanın hâkimlerinden” Mümin olanlar; Hz. Süleyman, Hz: Zü’l-Karneyn’dir. Kâfir olanlar ise, Buhtu’n-Nasr ve Nemrud’dur.

Bu konu daha çok mevkuf olarak zikredilmiştir. Yani; Hz. Peygamber (asm)’in dışındaki insanlar bunu zikretmiştir. 

Mesela:

- Hâkim, Hz. Muaviye’nin sözü olarak nakletmiştir. (el-Müstedrek, hno: 4143)

- Hâkim, Mümin olanların ismini  “Hz. Süleyman, Hz. Zü’l-Karneyn” olarak vermiştir. Diğer ikisinin adını belirtmemiş “Hulvan’dan bir adam ve diğer bir kişi” şeklinde belirtmiştir..

- Taberi, Mücahid’in sözü olarak nakletmiştir. (Tefsir,5/433)

- İbnu’l-Cevzi de Mücahid’in sözü olarak nakletmiştir. (el-Muntazam, 1/171, 288)

Bununla beraber, ondan fazla gördüğümüz İslam Tarih kaynaklarında bu dört kişinin dünyaya hükmettiğine dair bilgi verilmiştir. 

Bu ifadeler, önce sahih merfu bir hadiste geçmez. Mevkuf veya maktu rivayetlerde vardır. 

Bu rivayetlerdeki alimlerin ifadesinden, bu dört şahsın baştan başa dünyaya hakim olduklarını anlamak doğru olmaz. Çünkü öyle bir vakıa yoktur.

O halde bu rivayetlerden anlaşılması gereken şudur:

İnsanlık tarihinde dünyada hüküm sürmüş hükümdarlar arasında en güçlü, kuvvetli, en şöhretli olanlar bu dört şahıstır. Nitekim, bu konuyu işleyen kaynaklarda bu iddianın kanıtı olabilecek hayat hikayelerine de yer verilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
1.072 kez okundu
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun