Dünyada imtihan olacak insan sayısının belirlenmesinde nasıl bir hikmet vardır?

Soru Detayı

- Yoklukta kalmamak bir nimet olduğuna göre, daha fazla insan yaratılarak yokluktan kurtarılabilirdi. Bu silsile sonsuza kadar gider. Bu gidişi bir yerde durduran bir hikmet var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hikmeti biz nereden bileceğiz. Allah’ın ezeli ilminde kaç insan yaratılacağı bellidir ve bu sayı da ona göredir.

Allah’ın bu sayıyı (ki bu sayıyı da bilmiyoruz ya!) niçin tercih ettiğini bizim bilmemize imkân yoktur.

Bununla beraber, İslam alimlerinin büyük çoğunluğuna göre, Allah’ın yaratmasında -insanların düşüncesine göre hikmet kabul edilen- bir illetin varlığı zorunlu değildir.

Allah’ın mutlak iradesinin yaptığı tercih esastır.