Dört (4) sayısının hikmeti nedir?

Soru Detayı

- Büyük olan her şeyde 4 sayısı var, 4 büyük halife, 4 büyük peygamber, 4 kitap, 4 büyük melek… bunun bir hikmeti var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dini motif olarak kullanılan her sayının bir / birkaç hikmetinin olabileceğini düşünmekteyiz. Ancak şu anda ayet ve hadislerde bu hikmetlerle ilgili bir bilgiye rastlayamadık. Bununla beraber şunu diyebiliriz ki;

Sorudaki söz konusu olanlar (tabii ki büyük peygamberler 4 değil, beş olarak biliniyor, olsun!) ve benzerlerinin dört sayısıyla sınırlandırılmasının bir hikmeti şu olabilir:

Allah’ın tecellilerinin en çok görülen isimleri, “Allah, Alim, Hakim, Kadir” gibi isimlerdir. Çünkü Allah’ın yaratması, düzenlemesi, idare etmesi gibi rububiyetinin temel kaynağı ilim, hikmet ve kudrettir.

Bu isimlerin her birisinin dört harfli olması bir münasebet olarak ortaya konulmuş olabilir.

Allah’ın vahdaniyetini açıklamayı esas alan İhlas suresinin dört ayetli olması da bu konuda bir işaret sayılabilir.