Diğerlerinin üzüntüsünün kendi üzüntümüzü azaltacağı şekilde yaratılmamız zalimlik olmuyor mu?

Soru Detayı

- Sınavda düşük puan alan tek kişi ben değilsem, üzüntüm istemeden azalır. Allah (c.c.) bizleri neden bu şekilde yaratmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan, diğer canlılar içinde ahlak adı verilen anlamlı davranışları üretecek ve iyilik, adalet, güzellik gibi erdemleri ve bunlara bağlı değerleri açığa çıkaracak bir biçimde yaratılmıştır.

Bu erdem ve değerler büyük ölçüde insanın bunları duyumsamasına ve psikolojik olarak içselleştirmesine dayalıdır.

Bu nedenle başkalarının neler duyumsadığından habersiz yalıtık bir duygu durumu insanın ahlaki olgunluğuna izin vermez, yoksa egoizm bataklığına saplanmasına neden olur.

Üzüntü ve sevinç gibi tüm duygu ve olgular paylaşıldıkları ölçüde değer ve anlam kazanırlar. Sonuçta bir başkasının üzüntüsünün paylaşılmasına sevincinin paylaşılması da eşlik eder.

Sadece olumsuz duyguların paylaşılması söz konusu değildir. Paylaşılan üzüntü soruna ortak ve kalıcı bir çözüm bulmak için kolektif bilinci uyarır.

Bir başarısızlığın paylaşılmasına, her zaman bir başarının paylaşılma imkanı ya da olgusu eşlik eder. Sevincin paylaşılması için uygun zıt değerli gerilim meydana gelir.

Öte yandan bu paylaşımların sınırı da belirlenmiştir.

Bu açıdan hiç kimse bir başkasının suç ve hatasından mesul tutulamaz.