Çöpe atılmış bir malın değerli olduğu anlaşılsa, yine de almak helal olur mu?

Soru Detayı

- Bir dernek, ihtiyaç içinde olan birine ev eşyası verdi, daha sonra o kişinin durumu düzelince, bu eşyaları öğrencilere vermiş, öğrenciler de taşınırken eşyaları dışarı atmışlar, eşyalardan biri kıymetli bir halı imiş. Halıyı çöpte görüp alan kişi bilirkişilere götürünce epey bir para ettiğini anlamış... Halıyı bulan da borcu çok olan biri.

- Bu halıyı satıp parasını kullanmak doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kimse sahip olduğu bir şeyi kaybeder de onu bir başkası bulursa, buna "buluntu eşya: lukata" denir. Buluntu eşyanın sahibini bulmak ve malını ona teslim etmek ana kuraldır. Bulunan malın canlı, cansız, bulanın zengin yoksul... olması gibi durumlara ait farklı hükümler ve uygulamalar vardır.

Sorudaki halı, buluntu eşya değil, terk edilmiş (atılmış, atık) eşyadır. Halıyı öğrencilere veren hibe etmemiş de âriyet (kullanıp iade etmek üzere) vermiş ise, onu atanlar sorumlu olurlar. Ama atılmış eşyayı değerli de olsa bulanın kullanmasında sakınca olmaz.

İslam'da israf haram olduğu için, onu değerlendiren sevaba bile girmiş olabilir.