Çocuğum ağlamasın diye namazı kazaya bırakmam caiz olur mu?

Soru Detayı

- On aylık bebeğim var. Sabah namazına kalkacak olursam uyanıyor ağlıyor. Sürekli yanında istiyor beni. (Sürekli emmek istemesinden dolayı). O yeter ki uyanmasın diye kalkamıyorum, sabah namazı kazaya kalıyor.
- Bundan suçluluk duyuyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğun yalnızca ağlaması, namaza kalkmanıza ve kılmanıza mani olmamalıdır.

Ağlama sıhhat ve hayat bakımından zarar veren bir sonuç doğuruyorsa ve onu susturmak için bir başka çare de bulamıyorsanız, yanınıza bir tuğla veya taş koyar, teyemmüm eder, temiz yatakta oturarak veya yattığınız yerde ima ile namazınızı kılarsınız.