Peygamberimiz, çocuk sesini duyunca namazı kısa mı keserdi?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz namaz kılarken bir çocuk sesi duysa, namazı kısa kesermiş, doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu anlamda hadisler vardır. Bunun sebebi, cemaatle namaz kılarken, cemaatin kadınlar mahallinde çocuklu anneler de olurdu. Çocuk daha fazla ağlamasın ve anne de üzülmesin diye, şefkat ve rahmet peygamberi kıraati kısa tutardı.

Konuyla ilgili bir hadis şöyledir:

“Ben, uzatmayı arzu ederek, namaza dururum da bir çocuğun ağlamasını işitir, onun annesine güçlük çıkarıp üzmekten hoşlanmadığım için, namazı kısa keserim.” (Buhari, Ezan 61, 163)

Kulu Allah’a en çok yaklaştıran ibadet namazdır. Hz. Peygamber (asm) Efendimiz namazın müminin miracı olduğunu söyler. Namazı uzun tutmak istemesinin sebebi, Allah’ın huzurunda daha çok bulunmak isteyişindendir. Nitekim tek başına kıldığı nafile namazlarda, kıyamı, rükû ve secdeyi çok uzun tuttuğunu, Efendimizin müminlerin anneleri olan hanımları bize haber vermiştir.

Soruda anılan namaz,  Peygamber Efendimizin (asm) cemaate imam olup kıldırdığı farz namazlardır. Hadisten anlaşılacağı gibi, farzların cemaatle kılınmasına sahabe hanımları da iştirak ediyor, hatta beraberlerinde çocuklarını da getirdikleri oluyordu. Cemaatin arka saflarında yer alan kadınlardan birinin çocuğunun ağlaması, Peygamber Efendimizin (asm) namazı kısa tutmasına sebep olmaktaydı.

Bu durum, Efendimizin ashabına karşı ne derece merhamet ve şefkat hisleriyle dolu olduğunu, kadınları ve çocukları ne kadar koruyup gözettiğini gösterir. Buna göre:

- Cemaate namaz kıldıran kimse, onların durumunu dikkate alarak namaz kıldırmalıdır.

- Cemaatle kılınan farz namazlara kadınlar da iştirak edebilirler.

- Peygamber Efendimiz (asm), ashabın yaşlılarına, kadınlara ve küçük çocuklara karşı merhamet ve şefkatli idi. Bunun tezahürünü namazlarda bile gösterirdi. (bk. Riyazü's-Salihin - İmam Nevevi Tercüme ve Şerh)