Çifte vatandaşlık haklarından istifade etmek kul hakkı olur mu?

Soru Detayı

- Ben doğma büyüme Türkiyeliyim ama kökenimiz Balkan göçmeni olduğu için ve balkanlarda akrabalarım olduğundan çifte vatandaşım. Bu bana Sırp pasaportu kullanma hakkı veriyor. Türk pasaportundan daha avantajlı diye kullanıyorum.
- Hem de devletin verdiği bir hak diye bu durumda kimseyi etkilemiyor ama bazen kul hakkı mı acaba diye kafama takılıyor. Örneğin çifte vatandaş olduğum için üniversiteye başka bir sınavdan girebilirim istersem. Daha kolay sorular çıkıyor. Fakat bunun için Türk vatandaşlığından çıkmam lazım. Eğer bu sınava girersem kul hakkına girmiş olur muyum?
- Normal sınavdan girenler ve bu sınavdan girenlerin birbirlerine etkileri yok, yani benim bu sınavdan girmem normal sınavdan girenleri etkilemiyor. Devletin verdiği hak diye girmek istiyorum girersem kul hakkına girmiş olur muyum?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meşru olan bir takım dünyevi menfaatleri elde edebilmek veya manevî-dînî vazifeyi daha kolay yürütebilmek gibi maksatlarla çifte vatandaşlıktan yararlanmak caiz olur.

Eğer bu durum, İslam’da caiz olmayan bir şeyleri de yapmanızı zorunlu kılıyorsa veya ailenizin giderek yabancılaşması sonucunu doğuruyorsa, bu takdirde zaruret dışında caiz olmaz.