Haksız yere işten attığım kişiye ne yapabilirim?

Soru Detayı

- Haksız yere işten birini attım ve bu kişiye ulaşamıyorum 3 yıl oldu, dinen hükmü nedir bu haksızlığın, ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sözleşmenin mahiyet ve şartlarına göre, belli bir süre dolmadan işten çıkarma hakkınız yoksa, çıkardığınızda bunun yaptırım şartını yerine getirirsiniz.

Hak sahibini bulamıyorsanız, aramaya devam edin; Türkiye’de zamanımızda yaşayan bir kimseyi bulmak mümkündür.

Kendisi vefat etmişse, vermeniz gereken paranın değer kaybını da ilave ederek varislerine verin.

Kul hakkını ancak alacaklı olan kul affeder.

Buna göre, daha dünyada iken bu hakkı telafi etmenin yolunu bulmak gerekir. Şayet kendisini veya varislerini bulamaz isek, ahirete kalmış olur ki, bu durum daha tehlikelidir.

Ancak kişi günahlarına tövbe edip hakkını yediği kimseyle helalleşmek istediği halde, ona veya varislerine ulaşamıyor ya da bulamıyorsa, bu durumda onun adına hayır yapmak, sadaka vermek, ibadetlerinin sevaplarından onlara da bağışlamak ve onlar için dua etmek gerekir.