Her insanı bekleyen beş geçit nedir?

Soru Detayı

- Her insanı bekleyen beş yokuşun ya da geçitin olduğu ve bu yokuşları beş vakit namazı kılanların kolay aşacağı ve geçeceği şeklinde bir hadis duydum, böyle bir hadis-i şerif var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda bir hadis-i şerifi sadece bir tefsirde bulabildik, başka bir kaynakta göremedik.

Bursevi’nin senedini vermeden ve hangi kaynaktan aldığını belirtmeden “hadiste vardır ki” kalıbıyla naklettiği bu rivayetin, sıhhati konusunda da herhangi bir bilgiye ulaşamadık.

Ruhu’l-beyan isimli tefsirde geçen bu rivayet şöyledir:

“Şüphesiz insanların önünde 5 tehlikeli geçit vardır ki amelen zayıf ve çelimsiz olanlar bu geçitleri aşamazlar.

Hazreti Ebubekir (ra), 5 tehlikeli geçit nedir ya Rasulallah diye sordu.

Rasulullah (asm) Efendimiz şöyle buyurdular:

Birncisi: Ölüm ve ölümün ızdırabı.

İkincisi: Kabir ve onun korkutan yalnızlığı ve darlığı.

Üçüncüsü: Münker ve Nekir'in suali ve onların heybetleri.

Dördüncüsü: Mizan ve amellerinin mizanda hafif gelme korkusu.

Beşincis: Sırat ve onun inceliğidir.

Hazreti Ebubekir bu sözleri duyunca şiddetli bir şekilde ağlamaya başladı. Onunla birlikte yedi kat sema ve melekler de ağladı.

Bunun üzerine Cebrail Aleyhisselam derhal inerek şöyle buyurdu:

Ya Muhammed, Ebubekir'e söyle ağlamasın. Arapların, ölüm hariç her derdin devası vardır, sözünü duymadı mı?

Sonra Cebrail aleyhisselam şöyle buyurdu:

Kim sabah namazını kılarsa ölüm ve ölümün ızdırabı ona kolay gelir.

Kim öğle namazını kılarsa kabir ve kabrin darlığı onun üzerine kolay gelir.

Kim ikindi namazını kılarsa Münker ve Nekir'in suali ve onların heybeti o kişi üzerine kolay gelir.

Kim akşam namazını kılarsa Mizan ve amellerinin hafif gelme korkusu onun üzerine kolay gelir.

Kim yatsı namazını kılarsa Sırat ve sıratın inceliği ona kolay gelir. (Bursevi, Ruhu'l-beyan, Lokman Suresi 4. ayetin tefsiri)